4-oji šiuolaikinės dailės kvadrienalė „Q19. Memorabilia. Įrašyti į atmintį“
Mano akiratyje – prisiminimai ir šviesa. Šviesa yra spalva.
Pildydama savuosius spalvų „portalus“ ir šviesos kapsulę mąsčiau apie realią ir anapusinę šviesą, apie liūdesio ir ilgesio ūkuose paskendusius kūrinius, kartais ironiškus, kartais istoriškus, kartais retoriškus…
Rita Mikučionytė
Q19 kvadrienalės naratyvai formavosi kaip daugiaprasmiai pasakojimai apie šiuolaikinį menininką, jo santykį su nūdienos pasauliu ir pačiu savimi. Praeities ir dabarties dimensijos iškyla istorijos, mitų, krikščioniškųjų tiesų pasakojimais, amžininkų ar politinio gyvenimo realijomis. Nepaliaujamai kvestionuojamas požiūris į žmogų, kūnus, idėjas, atspindi skirtingus pasaulio suvokimo ir interpretavimo aspektus. Q19 parodos atidaromos skirtingu laiku ir skirtingose galerijų erdvėse ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, Panevėžyje, Klaipėdoje. Tai kuria meninių raiškų tinklus su galimybėmis, akcentuojamomis idėjomis ir meniniais kūrybos stiliais. Q19 paroda tarsi vėl atverčia albumą Memorabilia, kuris jau virto prisiminimu ir dabartinis bandymas įrašyti į atmintį verčia realiai vaikščioti per sidabrinį kvadratą ekspozicijų salėse ir vėl iš naujo telkti kontekstus ir pasakojimus.
Tikrovė – Mitas- Užmarštis. Galerijoje “Meno parkas” ekspozicija suformuota tarsi dialogas tarp skirtingų kartų autorių, savitai brėžiančių ribas tarp realybės, tikrovės, mitologizuoto pasaulio suvokimo ir šio pasaulio užmaršties. Tapyboje, tekstilėje, keramikoje skulptūroje skirtingu atminties – užmaršties lygmeniu ryškėja autoriai su konceptualiuoju sandu. Perteikiami asmeniški, asociatyvūs, medžiagiški, trapūs pasakojimai. Vieni kuria meno kūrinių galimybių atskleidimo istorijas, kiti žeria atvirą kritiškumą kultūrinės atminties, kelionių,kolekcionavimo, domėjimosi “žmogaus- atradėjo“ amplua arba muziejų kultūros poveikiu. Dar kiti akumuliuoja laiko ir erdvės skirtumus, puoselėja realybei konfrontuojančius artefaktus. Jie atsiveria skirtingomis kūrinių prasmėmis, varijuodami augalų antropomorfiškomis prasmėmis, ryšio tarp mito ir nūdienos paieška. Netikėtas medžiagiškumas atsiskleidžia KITOKIOS atminties, svetimų teritorijų, prasmių ekologijos ir gamtos naratyvais. Istorinės atminties ir nūdienos – praeities paradoksus ženklina skirtingos stilistikos. Abtrakčiąsias tapybines ir grafinės raiškos priemones pasitelkę dailininkai kuria abstrahuotu, konceptuliu, spalviniu ir tapybiškuoju kontrastais paremtus pasakojimus, skirtingai išgryninančius meninės kalbos prasmę linijos, atvėrimo, plyšio, prieblandos ir kt. būdus. Šis atminties įprasminimo ir fiksavimo kelias nesibaigiantis ir nuolat atviras interpretacijoms, kaip ir amžinas laiko ir pasakojimo kūrimo procesas.
Nijolė Nevčesauskienė
Autoriai: Ričardas Bartkevičius, Kunigunda Dineikaitė, Vytautas Jurkūnas, Adelė Liepa Kaunaitė, Kęstutis Lupeikis, Viktoras Paukštelis, Danutė Gražienė, Romualdas Balinskas, Lina Ringelienė, Nijolė Vilutienė, Sigita Dackevičiūtė, Algimantas Biguzas, Arūnė Tornau, Marta Vosyliūtė, Aistė Bugailiškytė, Donara Manuk, Marius Jonutis, Elvyra Katalina Kriaučiūnaitė, Vytautas Tomaševičius, Gustas Jagminas, Eglė Norkutė, Kęstutis Grigaliūnas, Audrius Gražys, Ina Budrytė, Jurga Šarapova, Nerijus Erminas.
Kolekcijos kuratorės: Rita Mikučionytė ir Nijolė Nevčesauskienė.
Parodos architektė: Ieva Glumac.