Follow

Type at least 1 character to search

LDS galerija „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas)

4-oji šiuolaikinės dailės kvadrienalė „Q19. Memorabilia. Įrašyti į atmintį“

Balandžio 24 d. – gegužės 18 d. LDS galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas);

Mano akiratyje – prisiminimai ir šviesa. Šviesa yra spalva.

Pildydama savuosius spalvų „portalus“ ir šviesos kapsulę mąsčiau apie realią ir anapusinę šviesą, apie liūdesio ir ilgesio ūkuose paskendusius kūrinius, kartais ironiškus, kartais istoriškus, kartais retoriškus…

Rita Mikučionytė

 

Q19  kvadrienalės naratyvai formavosi kaip daugiaprasmiai pasakojimai apie šiuolaikinį menininką, jo santykį su nūdienos pasauliu ir pačiu savimi. Praeities ir dabarties dimensijos iškyla  istorijos, mitų, krikščioniškųjų tiesų pasakojimais, amžininkų ar politinio gyvenimo realijomis. Nepaliaujamai kvestionuojamas požiūris į žmogų, kūnus,  idėjas, atspindi skirtingus pasaulio suvokimo ir interpretavimo aspektus. Q19 parodos  atidaromos skirtingu laiku ir  skirtingose galerijų erdvėse ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, Panevėžyje, Klaipėdoje. Tai kuria meninių raiškų tinklus su  galimybėmis, akcentuojamomis idėjomis ir meniniais kūrybos  stiliais. Q19 paroda tarsi vėl atverčia albumą  Memorabilia, kuris jau virto prisiminimu ir dabartinis bandymas  įrašyti  į atmintį  verčia  realiai vaikščioti per sidabrinį kvadratą  ekspozicijų salėse ir vėl iš naujo telkti  kontekstus ir  pasakojimus.

Tikrovė – Mitas- Užmarštis.   Galerijoje  “Meno parkas”  ekspozicija suformuota tarsi dialogas tarp skirtingų  kartų autorių, savitai brėžiančių   ribas tarp  realybės, tikrovės, mitologizuoto pasaulio suvokimo  ir šio  pasaulio užmaršties. Tapyboje, tekstilėje, keramikoje skulptūroje skirtingu atminties  – užmaršties lygmeniu  ryškėja autoriai su  konceptualiuoju sandu.  Perteikiami asmeniški, asociatyvūs, medžiagiški, trapūs pasakojimai. Vieni kuria  meno kūrinių galimybių atskleidimo istorijas, kiti žeria atvirą  kritiškumą kultūrinės atminties, kelionių,kolekcionavimo,   domėjimosi  “žmogaus- atradėjo“ amplua arba muziejų kultūros poveikiu.  Dar kiti akumuliuoja laiko ir erdvės skirtumus, puoselėja realybei konfrontuojančius  artefaktus.  Jie atsiveria skirtingomis kūrinių prasmėmis,  varijuodami augalų  antropomorfiškomis  prasmėmis,  ryšio tarp mito ir nūdienos paieška. Netikėtas  medžiagiškumas atsiskleidžia  KITOKIOS atminties, svetimų teritorijų, prasmių ekologijos ir gamtos naratyvais.  Istorinės atminties  ir nūdienos –  praeities paradoksus  ženklina  skirtingos stilistikos.  Abtrakčiąsias tapybines ir grafinės raiškos priemones  pasitelkę dailininkai kuria  abstrahuotu, konceptuliu, spalviniu ir tapybiškuoju kontrastais paremtus pasakojimus, skirtingai  išgryninančius  meninės kalbos prasmę linijos, atvėrimo, plyšio, prieblandos ir  kt. būdus. Šis atminties įprasminimo ir fiksavimo kelias nesibaigiantis ir nuolat atviras interpretacijoms, kaip ir amžinas laiko ir pasakojimo kūrimo procesas.

Nijolė Nevčesauskienė

 

Autoriai: Ričardas Bartkevičius, Kunigunda Dineikaitė, Vytautas Jurkūnas, Adelė Liepa Kaunaitė, Kęstutis Lupeikis, Viktoras Paukštelis, Danutė Gražienė, Romualdas Balinskas, Lina Ringelienė, Nijolė Vilutienė, Sigita Dackevičiūtė, Algimantas Biguzas, Arūnė Tornau, Marta Vosyliūtė, Aistė Bugailiškytė, Donara Manuk, Marius Jonutis, Elvyra Katalina Kriaučiūnaitė, Vytautas Tomaševičius, Gustas Jagminas, Eglė Norkutė, Kęstutis Grigaliūnas, Audrius Gražys, Ina Budrytė, Jurga Šarapova, Nerijus Erminas.

 

Kolekcijos kuratorės: Rita Mikučionytė ir Nijolė Nevčesauskienė.

Parodos architektė: Ieva Glumac.