Follow

Type at least 1 character to search

Sigita Dackevičiūtė

SIGITA DACKEVIČIŪTĖ

„Hierarchija“, 2018. Dydžiai: bendras instaliacijos aukštis 110 cm, plotis 160 cm (tvirtinama prie sienos). Medžiagos: spalvotas vaškas, bronza.

Žmogaus ir gyvūno jungtis, reiškianti mitologinius konceptus, žinoma nuo senųjų civilizacijų laikų. Šiuolaikiniame kontekste žiurkiažmogio ironišką vaizdinį siūloma suprasti kaip pasąmonės aspektų kritiką, kapitalizmo kritiką plačiąja prasme, negatyvų „tapsmą civilizuotu gyvūnu“. Spalvotos karamelės įspūdis ir auksas hierarchijos viršūnėje yra užuomina į apgaulingą išorinį žavesį. Tačiau kūrinį galima suprasti ir kaip platesnę „bendrą zoną“ su gyvūnu, pasąmonės ir vaizduotės „tapsmą gyvūnu“. Atminties aspektas čia siejasi su genetine embriono atmintimi bei mitologinių hibiridų atmintimi.

„Gamtos ir kultūros sandūra I“ (triptikas: Grynas oras, Sidabrinė lapė, Aš esu lapė). Sukūrimo metai 2016-2018. Bendras instaliacijos ilgis 10 m.

 

Aprašymas. Kūrinį inspiravo bandymas pabūti lapės kailyje, jis apmąsto ekologinę temą „Sidabrinės lapės gyvenimas ir aukojimas mados industrijai“. Plaukiančios, lengvos poliesterio formos rezonuoja su mados podiumų spindesiu, tačiau kailio tatuiruotė ir aštrios it pjūklo dantys sidabrinės lapės formos įžemina ir kviečia pajusti materialią, kūnišką šio proceso pusę: kailinių žvėrelių gyvenimą ir mirtį.

„Gamtos ir kultūros sandūra II“ (fragmentas), 2016-2018: Veršeliai svajoja apie rapsų lauką.

Medžiagos: metalas, kailis, graviruotas plastikas, beržo kelmas.

Instaliacijos dydžiai: aukštis – 180 cm, užimamas plotas: plotis 60 cm, ilgis 200 cm.

Kūrinio idėja – priešprieša tarp gamtos ir ekrano erdvės, tarp natūralių, gamtiškų, „šiltų“ medžiagų ir faktūrų bei „šaltos“, racionalios kūrybos – skaitmeninių kompiuterinių kodų. Atmintis čia funkcionuoja kaip genetinė bendro gamtos pamato atmintis, ji kelia nostalgiškus prisiminimus ir užaštrina nutolimo pojūtį – nuo „gimtųjų gamtos namų“, nuo romantizuotos „pradinės vienovės“.

„Ekrano šviesa“, 2018. Plastikas, skaitmeninė spauda, LED apšvietimas. Dydis: aukštis – 60 cm, plotis – 45 cm, gylis – 45 cm.

Kūrinio idėja – pasinėrimas į skaitmeninį ekrano pasaulį, individualybės paieškos daugiasluoksniuose mirgančio grožio labirintuose. Ekranas leidžia laisvai jungti skirtingas erdves ir laikus, tačiau jis ir įtraukia į supaprastintų vaizdų, klišių, memų pasaulį, deindividualizuoja ir redukuoja. Ekranas veikia ir kaip uždanga, leidžianti susikurti išgalvotas tapatybes, gyventi paralelinėse fantazijų erdvėse. Atmintis čia išsiskaido į daugybę skirtingų sluoksnių, drauge išskaidydama ir tapatybę: galima naudotis turtinga bendrų tinklų atmintimi, ne tik žmonių, bet ir kultūrų. Niekas nebeprimena „senų gerų laikų“, kai tapatybė buvo aiški ir apibrėžta.