Follow

Type at least 1 character to search

Vytautas Tomaševičius

VYTAUTAS TOMAŠEVIČIUS

FERRARI KREPŠINIO AIKŠTELĖJE

Prekybos tinklo „Iki“ surengtoje loterijoje prabangų automobilį „Ferrari 360 Modena F1“ laimėjusi kaunietė Nijolė Šermukšnienė ketvirtadienį jį pardavė Estijos verslininkui 41 metų Urmui Soorumaa.

Sandorio suma neskelbiama. Kalbama, kad estas už visiškai nenaudotą automobilį sumokėjo 110 tūkst. eurų (apie 380 tūkst. litų). Naujas toks automobilis kainuoja maždaug 600 tūkst. litų.

Viešėdamas Lietuvoje U. Soorumaa sužinojo, kad perkant produktus „Iki“ prekybos centruose galima laimėti automobilį „Ferrari“. Estas į loterijos urnas įmetė net kelis kasos čekius, tačiau tąkart sėkmė jį aplenkė. Šią savaitę verslo reikalais atvykęs į Lietuvą U. Soorumaasužinojo, kad prabangų automobilį laimėjusi kaunietė ketina jį parduoti. U. Soorumaa dėl pirkinio apsisprendė žaibiškai.

PAŠNEKESIAI VIRTUVĖJE

Didelė automobilių stovėjimo aikštelė priešais namą dieną būdavo tuščia. Vakare čia atvažiuodavo trys automobiliai, vienas jų – kaimynų iš namo priešais. Laikydavo savo raudonąjį žigulį mūsų aikštelėje tam, kad būtų patogiau gėrėtis ir saugoti pro virtuvės langą. Mūsiškis buvo citrininis LADA 2106 – sėkmingo inteligento simbolis. Geriau tokio galėjo būti tik Volga. O trečiasis – mažutis kupriukas: dviejų durų oru aušinama zaporožkė, su metalinėmis grotomis ant stogo bagažui pririšti.

Kupriukas priklausė mokslininkui. Gyveno jis penktame aukšte, vieno kambario bute, kartu su žmona, taip pat mokslininke, ir trimis vaikais. Vyresnysis sūnus grojo pianinu, dukra griežė violončele, o jaunėlis buvo visai mažutis ir dar tik bandė vaikščioti, stvarstydamasis daiktų. Vakare, vaikams sumigus, tėvai susėsdavo virtuvėje ir rašydavo disertacijas.

AKTUALIZUOTA VALAIČIO SKULPTŪRA ARBA POMIRTINIS PAMINKLAS W RAIDEI

Šeimoje visada kalbėjome lietuviškai ir tapatinomės su šalimi, kurioje gyvename. Sukakus 16-kai metų, atėjo laikas gauti pirmąjį sovietinį pasą. Užpildžiau reikiamus dokumentus ir po mėnesio nuslinkau į 2-ąjį pasų poskyrį Vilniaus (tuometinėje L. Giros) gatvėje. Ten manatkištame pase puikavosi pavardė Tomaševič – tiek lietuviškai, tiek kirilica.

Į argumentus, kad tėvo, motinos ir brolio pavardė lietuviška – Tomaševičius, atsakymas buvo paprastas: štai tokį surusintą pasą turi kuo greičiau imti todėl, kad tavo tėvas lenkas. O kad visų šeimos narių pavardės būtų vienodos, esą ir likusieji turėtų pristatyti savo dokumentuspakeitimui. Man paklausus, kodėl, jų manymu, lenkiškumas nustatomas pagal tėvą, o, pavyzdžiui, žydiškumas – pagal motiną, bobelių balsai pradėjo kilti. 4 suaugę žviegia, kad greičiau dėčiau parašą ir nešdinčiausi, o aš nededu ir reikalauju įrašyti tokią pavardę, kaip manošeimos. Galiausiai išėjau be jokio paso.

Tada jau su mama nuėjome į Santuokų rūmus, pas tuometinį pasų poskyrio viršininką. O laukiamajame prie jo kabineto – kuriozinė situacija: užeina klientas, turbūt panašiu reikalu kaip mano, ir viršininkas išpuola į koridorių, prašydamas iškeisti 50 rublių. Suprask, už paslaugąima 25 rublius kyšio ir grąžos neturi. Mes iš pradžių šitos tvarkos neįsikirtome ir, aišku, vėl nieko nepešėme.

Dar po savaitės užsirašiau į priėmimą pas žmogų, kuriam buvo pavaldūs pasų poskyrių vadovai. Pradėjo su manimi kalbėti rusiškai – išsigandau, galvoju, šitas irgi praspirs. Paklausinėjo, kodėl noriu tokios pavardės. Paaiškinau. Pakėlė telefono ragelį ir paskambinęs į Santuokųrūmus tiesiog pasakė: „Ne delaite skandal na pustom meste“ (liet. nedarykite skandalo lygioje vietoje).

Kitą dieną iš naujo bepildant dokumentus naujam pasui gauti, pasų poskyrio viršininkas jau plekšnojo per petį ir gyrė: „Teisingai, Vytautai, štai taip reikia kovoti už savo teises!“

Beje, atėjus nepriklausomybei, mama laikraštyje aptiko žinutę, kad pasų poskyrio viršininkas atleistas už kyšininkavimą.

VYTAUTAS TOMAŠEVIČIUS (g. 1972 Vilniuje)

1989- baigė J. Vienožinskio dailės mokyklą

1992-1998 – baigė VDA monumentalioji katedra scenografijos studijos. Suteiktas magistro laipsnis

LDS narys nuo 2008 m.

APDOVANOJIMAI

2008 – I-osios Pabaltijo Trienalės laureatas (Sankt Peterburgas, Rusija)

2010 – Lietuvos Kultūros ministerijos stipendija

2018 – Lietuvos Kultūros ministerijos stipendija

Gyvena ir kuria Vilniuje.